Palmy Anse Cocos
Naše výprava začíná plavbou na 8 mil vzdálený ostrov La Digue. Po cestě chytáme prvního tuňáka a už ráno se těšíme na večeři. Kotvíme v kouzelné zátoce lemované oblými žulovými kameny a sněhově bílým pískem, ve kterém jsou s lehkou elegancí matky přírody zasazené kokosové palmy – Anse Cocos.
Průzračná voda plná života, pobřeží jak z pohádky. Odpoledne vyplouváme dále podél východního pobřeží La Digue a míjíme soukromé ostrovy Marie Ann a Felicié. Náš cíl je La Passe, přístav na La Digue.
Na kajaku od Gumotexu po Seychelách
Následující deštivé ráno (byl to nakonec jediný deštivý den během našeho pobytu) vyrážíme na průzkum ostrova na kolech. Exkurzí nás provází tropický déšť, který občas mění cesty v kanoistické dráhy. Nadšení ale neopadá a pokračujeme dál, rozhodnuti dobýt vyhlídku pod vrcholem Nid d´Aigles, nejvyšší hory ostrova.
Na 1,5 km máme za sebou převýšení 270m a i tvrdé povahy hledají místo, kam kolo zahodit a dál pokračovat po svých. Našli jsme ideální místo ve skrytu obřího balvanu a kakaovníků. Kola necháváme na místě a po dvaceti minutách výstupu nás vítá domorodý ovocný bar s úžasnou vyhlídkou na celé západní pobřeží, přístav a jihovýchodní pobřeží ostrova Praslin se zátokou Sainte Anne Bay.
Nejhezčí pláž Seychel – Anse d´Argent
Další naše cesta vedla vnitrozemím ostrova na jihovýchodní část pobřeží na –Petite Anse, Grand Anse a asi nejznámější pláž Seychel Anse d´Argent. Projíždíme deštnými pralesem a mezi obřími listy stromů prostupují sluneční paprsky.
Procházíme mezi obřími žulovými balvany a vychutnáváme si atmosféru jedněch z nejhezčích pláží světa. V plážovém baru utrácíme 60 rupií za studené pivo a sledujeme, co se děje v polní kuchyni. Domorodci často své obří úlovky grilují na plátech cukrové třtiny a křídou na tabuli od oka střílí ceny bufetu „all you can eat“.
Ostrov želv a žraloků
Náš další cíl byl ostrov Curieuse – národní park, ostrov želv obrovských a žraloků citrónových. Pod lodí máme snad stovky ryb všech velikostí včetně tak pětikilových tuňáků a žraloků. Na druhý den ráno jeden člen týmu skáče do kajaku a vydává se, jak se patří, na průzkum. Po několik minutách vidíme kajak obrácený vzhůru a za chvíli ho máme zpět na lodi. Jeden ze žraloků citronových skočil do lodi. Ne, že by hrozilo nebezpečí napadení, ale uznáváme, že by to nikomu z nás taky dobře neudělalo.
Na pobřeží nás doslova na každém kroku vítají želvy obrovské. Dělají jakoby nic, skoro si nás nevšimnou. Na Seychelách je druhé místo na světě, kde je možné želvy obrovské vidět volně žijící.
Největší kokosy světa
Další zastávkou na ostrově Praslin bylo legendární Valle de Mai – botanická zahrada zapsaná v UNESCO, kde roste například legendární kokos coco de mer. Jedeme autobusem, který nás vysadí prakticky hned před zahradou. Vstup za 350 rupií opět stojí za to. Celé místo má neopakovatelnou atmosféru, mezi obřími tropickými rostlinami si připadáme jako mravenci. Všechny palmy, které plodí coco de mer, jsou opatřeny číslem a písmenem a tím i zaevidovány.
V chladném potoce pochodují sladkovodní raci, v korunách stromů zpívají papoušci. Když máte štěstí, uvidíte opět kaloně zavěšené na větvích palem. Nikde na zemi žádný kokos neuvidíte. Jen na recepci nebo v korunách palem. Kokos si můžete zakoupit za 5.000 rupií, což vychází na 10.000,- Kč. Je to endemit, největší semeno na světě a jinde ho nespatříte.
Praktické info: kdy jet: celoročně – Seychely leží mimo oblast obvyklého výskytu tropických bouří, když tedy plánujete dovolenou na Seychelách, nemusíte se obávat špatného počasí. Více zapršet může od listopadu do ledna. Teploty vzduchu dosahují celoročně rozpětí cca 26 – 32°C. Teplota vody se pohybuje mezi 28 – 30°C. Od května do září fouká suchý jihovýchodní pasát, od listopadu do března o něco mírnější a vlhčí severozápadní pasát.
Doprava: Seychely jsou letecky dobře dostupné, mezinárodní lety přistávají na Mahé, lety z Prahy například s Emirates nebo Etihad, cena letenky podle sezony 14 – 25 000 Kč. Ubytování: nenajdete tu obří a nevzhledné hotelové budovy, hotýlky jsou buďto menší nebo dobře ukryté pod korunami palem. Ceny v rodinných apartmánech začínají na cca 50 eur/pokoj/noc. Ceny: Seychely nejsou úplně levnou destinací, nicméně například základní potraviny stojí zhruba jako u nás. Čerstvou rybu na trhu koupíte za 100 – 200 Kč, lístek na bus stojí 10 Kč, porce oběda v take-away asi 100 Kč. Drahé je ale pivo (asi 50 Kč za 0,25l) i místní vynikající rum Takamaka. Prodraží se taxíky a vstupy do parků a rezervací (většinou 700 – 1 000 Kč). Za večeři v restauraci dáte okolo 500 – 600 Kč. Pronájem lodí a organizace plavby: Největší marína s několika charterovými společnostmi je na ostrově Eden na Mahé. Samostatná plavba vyžaduje znalosti z korálových a přílivových oblastí. |
Galapágy Indického oceánu
Největší překvapení Seychel je ostrov Cousin. Za 500 rupií na osobu vás převeze místní mladík na svém člunu až na pláž, tam si vás odchytí místní ranger a zároveň průvodce a začne vás po ostrově provázet. V tu chvíli nestačíte žasnout. Nejprve se tváříme kysele. Máme s sebou biologa, horolezce, geodeta, námořníka… snad si umíme ztroskotat sami, ne? Ale vzápětí jsme okouzleni jeho empatií, klidným a vřelým hlasem, který nás vítá na Galapágách Indického oceánu. Zná zde doslova každý kout a každé zvíře.
Spousta ještěrek, gekonů a další druhy plazů. Mnohonožky a náhle – opět želvy obrovské. Je zde jeden exemplář, jmenuje se George – říkají mu táta a je mu už 175 let. Ten asi pamatuje. Ale vzápětí se dozvíme, že byl převezen z ostrova Aride sem, pod dohled. Možná je to rozumné, známe se… lidstvo. V kořenech stromů se právě klubou malí tropičtí ptáci.
Všude okolo je nespočet druhů fregatek a vůbec, celkově tento ostrov stahuje srdce. Je horko, komáři štípou, tak naše posádka skáče do vln horkého oceánu. Plážový písek je sněhově bílý, práškovitý, daly by se s ním cukrovat buchty, jak trefně prohlásila Maruška, jedna z ozdob naší výpravy.
Autor článku Lukáš Šulc je kapitán, pedagog a instruktor námořního jachtingu stupně. Ve společnosti Inspira organizuje plavby, firemních eventy a zážitkové formy teambuildingu. Je zakladatelem projektu zážitkové pedagogiky „Tábor Jinak“, který se zaměřuje na učení týmové spolupráce v dětském kolektivu od devíti let věku.Několikrát vedl vysokohorské výstupy (Matterhorn, Monte rosa, Mont Blanc, Eiger) a v týmu s dětmi ve věku 13 a 14 let pokořili Mönch (4107mnm) klasickou horolezeckou cestou severozápaním hřebenem. Připravoval mnoho úspěšných firemních eventů v Karibském moři. |